Několik slov k plazmovému řezání - pálení plazmou

datail plazmového řezání

V nabídce naší společnosti najdete plazmové zdroje, které Vám spolu se stroji Honkys umožňují plazmové řezání neboli pálení různých materiálů. Princip tohoto řezání plazmou není na pochopení nijak složitý. Na dalších řádcích Vám ho objasníme, stejně jako Vám poradíme vhodné kombinace plynů pro řezání vybraných materiálů.

K pálení plazmou se používají dva plyny:

  • Řezací plyn - Skrze něj proniká proud elektronů, čímž vznikají ionizované plyny a plazma. Tato plazma dokáže doslova roztavit, respektive vypálit řezaný materiál.
  • Vířivý plyn - Tento sekundární nebo také chránící plyn podporuje kvalitu řezu. Dalo by se říci, že odděluje plazmu (řezací plyn s proudem) od okolního prostředí.  Plazmový oblouk je díky němu více usměrněný, roztavený materiál se lépe vyfukuje a spotřební díly mají delší životnost.

Vývojáři plazmových řezacích zdrojů zjistili, že pokud má řezací plyn vířivý tvar, můžete řezat materiál téměř kolmo a na druhé straně přitom dojde k vyfukování roztaveného materiálu z řezu.

Jaké druhy plynů jsou vhodné k pálení plazmou

Řezacím plynem může být kyslík, vzduch, směs argonu a vodíku. Jako sekundární plyn můžete použít kyslík, vzduch, dusík aj. Výběr vhodné kombinace plynů ovlivňuje kvalitu řezu. Přiblížíme Vám to na plazmovém řezání černé oceli, hliníku a nerezu.

  • Kombinace plynů pro plazmové řezání černé oceli - Chcete-li dosahovat nejvyšší kvality řezu, používejte na černou a vysokouhlíkatou ocel jako řezací plyn kyslík. Sekundárním plynem může být rovněž kyslík nebo také vzduch. Neobávejte se přitom, když Vám při pálení kyslíkem vzniknou otřepy. Jde o chemickou směs Fe2O3, což je stejná chemická směs jako u rzi. A tu můžete od plechu lehce oddělit. Ocel můžete řezat i vzduchem. Oproti použití kyslíku však bude kvalita horší a mohou Vám vznikat otřepy ze stejného složení jako plech. Ty jsou tedy jeho součástí, a abyste je odstranili, musíte je mechanicky obrousit.
  • Kombinace plynů pro řezání hliníku - Na hliník je nejvhodnější použít jako řezací plyn směs argonu a vodíku a jako sekundární plyn vzduch nebo dusík. Pokud ale pracujete s tenkými plechy, pak použijte jako řezný i sekundární plyn vzduch nebo dusík.
  • Kombinace plynů pro řezání nerezu - Nerez můžete řezat vzduchem, dusíkem, směsí argonu a vodíku, nebo směsí dusíku a vodíku. Kvalitní, ale přesto nejméně účinné je použití vzduchu jako řezacího i sekundárního plynu. O trochu lepších výsledků dosáhnete použitím dusíku místo vzduchu. A té nejlepší kvality dosáhnete směsí dusíku a vodíku nebo argonu a vodíku jako řezného plynu. Jako sekundární plyn pak použijte dusík. Na ostatní druhy kovů jako je titan, měď nebo mosaz používáme de facto stejné plyny jako u nerezu, jenom rychlosti řezů nebo proud se může trochu lišit.

Máte dotazy? Chcete si domluvit schůzku?

Obraťte se na nás na:

+420 775 000 160 (Po - Pá: 8 - 17)
info@honkys-export.cz

nebo využijte

Kontaktní formulář

Zavřít

Domluvte si konzultaci

Zavolejte a přijďte se poradit na osobní schůzku.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Zpracování osobních údajů upravuje zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů. Beru na vědomí, že udělení souhlasu je dobrovolné a že jej mohu kdykoli odvolat. Jsem srozuměn s tím, že zpracování osobních údajů bude provádět společnost Honkys export s.r.o , IČ: 28858808, se sídlem Kaprova 42/14, Staré město, 161 00 Praha 1, prostřednictvím svých elektronických systémů. Jsem informován o tom, že mám právo na informaci o tom, jaké osobní údaje, k jakému účelu a jakým způsobem jsou o mně zpracovávány. Pokud zjistím nebo se domnívám, že správce provádí zpracování mých osobních údajů, které je v rozporu s ochranou mého soukromého a osobního života nebo v rozporu se zákonem, zejména jsou-li osobní údaje nepřesné s ohledem na účel jejich zpracování, mohu požádat správce o vysvětlení, nebo požadovat, aby správce odstranil takto vzniklý stav. Zejména se může jednat o blokování, provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.

Všechny položky jsou povinné
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace